Historia miasta Grodkow

Grodków, miasto o długiej i ciekawej historii, znajduje się we wschodniej części Polski, w województwie opolskim. Pomimo niewielkiej liczby mieszkańców, miasto jest warte odwiedzenia - znajduje się tutaj wiele ciekawych budowli i atrakcji turystycznych.

Pomnik Jana Pawła II w Grodkowie

Historia miasta Grodkow - pomnik papieza

W Grodkowie znajduje się pomnik Jana Pawła II. Pomnik został odsłonięty w 2001 roku przez prezydenta Polski i upamiętnia wizytę papieża w Polsce w 1979 roku. Pomnik znajduje się na otwartym terenie w pobliżu ratusza w Grodkowie. Składa si´ z du˝ego posągu z brązu, przedstawiającego Jana Pawła II spoglądającego na Grodków, na którym widnieje napis: "Wszystkim, którzy kochali Jana Pawła II w kraju i za granicą". Pomnik jest wysoki i waży ponad 6 ton. Obok pomnika znajduje się mała kaplica, a zwiedzający mogą zajrzeć do jej wnętrza przez okno lub drzwi z boku pomnika.

Ślady historii w Grodkowie

W Grodkowie można znaleźć dobrze zachowane ślady historii. Miasto zostało założone przez Krzyżaków w XIII w. i rozwijało się w okresie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. W 1806 r. weszło w skład kontrolowanej przez Rosję Kongresówki, a do końca I wojny światowej należało do województwa opolskiego. W XIX w. miasto znacznie się rozwinęło jako ośrodek handlowy. W tym czasie mieściło się tu także kilka szkół i klasztor. Po I wojnie światowej Grodków ponownie znalazł się w zaborze rosyjskim i przez pewien czas należał do Królestwa Polskiego. Po II wojnie światowej Grodków został przywrócony Polsce, gdy odtworzono województwo opolskie. Obecnie większość budynków pochodzi z końca XIX lub początku XX wieku.

Zabytki Grodkowa

Najsłynniejszym zabytkiem Grodkowa jest Brama Grodkowska, średniowieczna brama miejska z imponującym parapetem. Brama została wzniesiona w latach 1401-1407 i służyła jako jeden z punktów wejściowych do miasta Grodkowa. Oprócz znaczenia historycznego brama wyróżnia się także piękną architekturą. Składa się ona z trzech dużych łuków wspartych na dwóch smukłych kolumnach doryckich. Ozdobny wystrój bramy przypomina renesansowy pałac.

W Grodkowie znajduje się kilka innych zabytków wartych odwiedzenia. Kościół Mariacki, gotycka budowla z XVI wieku, kościół św. Mikołaja, barokowy kościół zbudowany w 1749 roku oraz Grodkowska Wieża Wodna, cylindryczna wieża zbudowana w XVIII wieku w celu zaopatrywania miasta w wodę.